عایق کاری استخر

عایق کاری استخر

یکی از مهم ترین مراحل ساخت استخر و یا حوض مرحله عایق کاری و آب بندی است.

 

در مرحله عایق کاری استخر، فرقی ندارد استخر چه کاربردی دارد. استخر ورزشی است،کشاورزی است، استخر پرورش آبزیان است، در تمامای این ها مهم است، که آب از لای درز ها و دیوار ها نفوذ نکند و به اصطلاح نم ندهد.

 

این نم باعث اضافه شدن هزینه ها در زمینه تامین آب میشود. همچنین باعث رطوبت خاک اطراف استخر و ساختمان های نزدیک استخر میشود. از طرفی در بلند مدت میتواند آسیب های زیادی به استخر بزند.

 

در این مقاله قصد داریم، به بررسی ایزوگام برای عایق کاری استخر ها بپردازیم و مزایا و معایب آن، انواع ایزوگام های استخر و بهترین نوع ایزوگام برای عایق کاری استخر بپردازیم.

 

عایق کاری استخر با استفاده از ایزوگام

 

یکی از رایج ترین استفاده های ایزوگام، استفاده به منظور عایق کاری استخر است.ایزوگام نیز دارای انواع مختلفی است که بهتر است با شناخت آنها برای عایق کاری استخر خود انتخاب مناسبی داشته باشید. همچنین این عایق دارای معایب و مزایای است که مزایا و معایب عایق کاری استخر با ایزوگام را نیز مورد بررسی قرار داده ایم.

 

انواع ایزوگام به منظور عایق کاری استخر

 

برای عایق سازی استخر، با ایزوگام توجه کنید. ایزوگام های مختلفی در بازار وجود دارد. که تفاوت های از نظر کیفی با هم دارند انتخاب عایق را با توجه به نیزان رطوبت محیط مورد استفاده انتخاب کنید. ایزوگام ها از نظر ظاهر به دو دسته ایزوگام ساده و ایزوگام طرحدار تقسیم میشود. اگر ظاهری زیبا برای استخر مد نظر شما است. میتولنید از ایزوگام های طرحدار استفاده کنید.

 

تفاوت ایزوگام ساده و ایزوگام طرحدار

 

ایزوگام ساده

ایزوگام ساده با یک فویل پوشیده شده است که بعد از نصب ظاهر آلومینیوم،به استخر شما میدهد. چنانچه ظاهر استخر برای شما مهم باشد. برای زیبا تر شدن باید یک لایه بیرونی روی آن نصب کنید. برای نصب یک لایه بعضا با مشکلاتی مواجه خواهید بود. میتوانید برای داشتن ظاهری بهتر از ایزوگام های طرح دار استفاده کنید که به نسبت ایزوگام ساده گرانتر است.

 

ایزوگام طرح دار

ایزوگام های طرحدار بعد از ایزوگام های ساده تولید شده است.هدف اصلی تولید آن بخشیدن ظاهری زیبا تر به محیط بود. برای استخر ها نیز بیشتر از ایزوگام های طرحدار به دلیل زیبایی استفاده میشود.

 

نکات مهم در عایق کاری استخر با ایزوگام

 

همانطور که اشاره شد یکی از کاربرد های متداول ایزوگام ، استفاده در ایزولاسیون استخر است. که برای این کار باید به نکات زیر توجه کنید:

 

  • دیوار های استخر ها معمولا از جنس سیمان است قبل از اقدام به عایق کاری چند هفته صبر کنید. تا دیواره های سیمانی استخر به خوبی خشک شود
  • قبل از عایق کاری با استفاده اتز فشار زیاد هوا خک و شن و آلودگی های روی سطح را از بین ببرید
  • بهره گیری از مواد که به منظور مقاوم کردن سیمان در برابر رطوبت وجود دارد. میتواند در افزایش کیفیت و عمر مفید استخر موثر باشد.

 

بهترین ایزوگام برای عایق کاری استخر

 

اگر بخواهید با دیدی دراز مدت نگاه کنیم بهتر است از نوع ایزوگام مرغوبتر استفاده کنید تا مجبور نشوید خیلی زود اقدام به تعمیر یا انجام عایق کاری استخر شوید ما به شما ایزوگام پلیمری مرغوب را پیشنهاد میکنیم. شاید در دید اول مقداری به نسبت ایزوگام های دمیده گرانتر باشد. اما طول عمر این ایزوگام بین 15 تا 20 سال است. که در دراز مدت به صرفه تر است نسبت به ایزوگام دمیده.

برای شناخت معیار های انتخاب بهترین ایزوگام  نیز میتوانید از راه های ساده استفاده کنید و با چندآزمایش ساده از کیفیت ایزوگام اطمینان حاصل نمایید.

 

مزایا و معایب نصب ایزوگام برای استخر

 

هر نوع عایق دارای مزایا و معایب است که میتوانید با شناخت این مزایا و معایب انتخاب بهتری متناسب با نیاز خود داشته باشید.

 

مزایا

  • هزینه عایق کاری ایزوگام به نسبت کم است.
  • نصاب و تیم اجرای آن را میتوان به راحتی پیدا کرد و مشکلی برای نصب نیست.
  • ایزوگام که مصالح اصلی ایمن عایق است به وفور یافت میشود.
  • میتوانید برای زیبای بیشتر از ایزوگام طرح دار استفاده کنید.

معایب

معمولا از ایزوگام برای عایق کاری محل های استفاده میشود. که آب ها به صورت جاری و پر فشار نیست. ماده اولیه ایزوگام نیز پلیمر های پایه قیری است. که برای عایق کردن محل هایی که به صورت مدام در آب است مناسب نیست.

ایزوگام فاقد نفوذ پذیری هوا و بخار است در حالی که فشار آب استخر منفی است. و ایزوگام چسبندگی و انعطاف پذیری لازم را ندارد و بعد از مدتی کنده میشود

هرچند استفاده از ایزوگام  برای عایق کاری استخر متداول است.جهت داشتن عایق ایده آل بهتر است از عایق های دیگری استفاده کرد.

 

بهترین روش عایق کاری استخر

 

با توجه به نکات و مزایا و معیبی که گفته شد بهتر است برای استخر ها حوضچه ها و مسیل های آب از عایق های مخصوص این کار یعنی عایق های پلیمری و پلاستیکی استفاده نمود

از قیر نیز میتوانید استفاده کنید. که قیر گونی کردن استخر شاید از نظر اقتصادی به صرفه نباشد

انواع متفاوتی از عایق های پلاستیکی وجود دارد که میتوانید با توجه به نیازتان انتخاب نمایید.

 

تعرفه ایزوگام استخر

 

قیمت رول ایزوگام تابع عوامل مختلفی اندازه ظاهر ( ساده یا طرح دار ) نوسانات بازار و… است که برای اطلاع اینکه چه فاکتور های های بر قیمت ایزوگام تاثیر دارد می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

جمع بندی

 

ایزوگام برای عایق کاری استخر ها در گذشته بسیار رواج داشت. اما به دلیل معایبی که در بالا ذکر شد. همچنین به دلیل وجود مواد نفتی و شیمیایی در ترکیبات ایزوگام و تاثیر منفی در سلامت انسان و موجوداتی که  با آب استخر در ارتباط هستن و نیاز به متخصص در نصب باعث شده. این عایق جای خود را به عایق های جدید که به منظور استفاده در این محل ها بهینه شده است بدهند یکی از این عایق ها، عایق های نانو پلیمری است که با توجه به تفاوت های ایزوگام و عایق نانو پلیمری استفاده از ایزوگام به منظور عایق استخر کاهش داده است.

 

“حمام بزرگ” در محوطه Mohenjo-Daro در پاکستان امروزی به احتمال زیاد اولین استخر شنا بود که در طول هزاره 3 قبل از میلاد حفر شد. این استخر 12 در 7 متر (39 در 23 فوت) است ، با آجرها پوشانده شده و با یک مهر و موم بر پایه تار پوشانده شده است. 

برگرفته شده از  :  https://en.wikipedia.org/wiki/Swimming_pool

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا