سیمانکاری روی ایزوگام

نکاتی مهم، در زمینه نحوه سیمانکاری، کاشی کاری، مزاییک کاری، روی ایزوگام

چند سالی هست که برای استحکام بیشتر ایزوگام روی آن را با لایه ای از سیمان یا کاشی و مزاییک میپوشانند؛ تا از آسیب دیدن آن جلوگیری کنند. با سیمانکاری روی ایزوگام  طول عمر ایزوگام نیز افزایش پیدا میکند.

از طرفی هم در جاهای مثل استخر، حوضچه های آبی،  معابر آبگیر و…که از ایزوگام به عنوان ایزولاسیون استفاده میشود، اما بدلیل کشش سازه و تماس مداومی که با آب دارد، پوششی را با توجه به کارایی و نیاز از سیمان روی ایزوگام کاشی روی ایزوگام یا حتی سرامیک روی ایزوگام استفاده میکنند؛ با این کار کارایی ایزوگام را افزایش میدهند.

مرحله اجرای پوشش روی ایزوگام بسیار مهم است. زیرا میتواند عمر ایزوگام شما را افزایش دهد؛ در هزینه ها صرفه جویی کند، اما  این کار دارای نکاتی است، که در این پست به طور کلی آنها را شرح خواهیم داد.

سیمانکاری کاشی کاری سرامیک کاری موزاییک کاری روی ایزوگام
سیمانکاری روی ایزوگام

مراحل سیمانکاری روی ایزوگام

قطعا اگر قصد سیمانکاری روی ایزوگام کاشی کاری روی ایزوگام یا به طور کلی اجرای یک لایه پوششی روی ایزوگام را دارید، یکی از هدغ های شما افزایش طول عمر ایزوگام است.

که اگر در هنگام این کار نکاتی را رعایت نکنید، نه تنها این لایه باعث افزایش طول عمر ایزوگام شما نمیشود، بلکه درهنگام اجرای این لایه نیز ممکن است ایزوگام دچار خرابی شود و آسیب ببیند.

مرحله اول سیمانکاری روی ایزوگام (زیر سازی)

اولین مرحله این است که سطح ایزوگام را چک، تا متوجه شوید آیا تحمل سیمانکاری یا کاشی کاری را دارد؟ اصلا برای سیمان کاری مناسب است، اگر سطح ایزوگام برای سیمانکاری روی ایزوگام مناسب نباشد، باید با پرایمر ایزوگام مقاومت لازم را ابتدا ایجاد کنید، سپس اقدام به ایزوگام کاری کنید.

مرحله دوم سیمانکاری روی ایزوگام

برای شروع سیمانکاری روی ایزوگام، حتما از توری های پلیمری استفاده کنید؛ سیمان خواصیتی دارد که حتی بعد از خشک شدن روی ایزوگام جابجا میشود، اما با استفاده از توری پلیمری میتوان تا حد زیادی استحکام و پایداری را افزایش داد.

بجای توری های پلیمری از توری مرغی هم میتوان استفاده کرد.

نصب کاشی و سرامیک بر روی ایزوگام

سیمانکاری کاشی کاری سرامیک کاری موزاییک کاری روی ایزوگام
سیمانکاری روی ایزوگام

اگر قصد استفاده از چسب را برای کاشی و سرامیک کاری روی ایزوگام را دارید، به هیچ وجه این کار را انجام ندهید بهتر است، قبل از کاشی کاری سطح ایزوگام را بایک لایه نازک از سیمان بپوشانید.

توجه داشته باشید که این لایه نباید ضخیم شود؛ اگر فضا کم است و نمیتوان از سیمان با ضخامت کم استفاده کنید، از چسب های پلیمری استفاده کنید ضخامت چسب های پلیمری به طور معمول کمتر از یک میلی متر است.

  3نکته برای نصب کاشی و سرامیک روی ایزوگام

برای نصب کاشی و سرامیک حتما این نکته را مورد توجه قرار دهید.

همانطور که در سیمانکاری روی ایزوگام بیان کردیم سطح ایزوگام اینجا هم باید به خوبی چسبیده، و مناسب برای نصب کاشی و سرامیک باشد؛  اگر سطح ایزوگام مناسب و آماده نبود، قبل از هرکاری باید ان را با پرایمر ایزوگام یا سیمان آماده کنید.

امکان نصب کاشی و سرامیک به طور مستقیم روی ایزوگام وجود ندارد، قبل از انجام کاشی کاری یا سرامیک کاری باید یک لایه سیمان روی ایزوگام بکشید، به این منظور هم توری مرغی یا توری پلیمری را حتما مورد استفاده قرار دهید.

اگر هنوز اقدام به ایزوگام کاری نکرده اید بهتر است، برای نصب ایزوگام از ایزوگام تک لایه بدون فویل استفاده کنید، تا علاوه بر چسبندگی بیشتر در هزینه ها نیز صرفه جویی شود.

نکات ایمنی نصب کاشی و سرامیک روی ایزوگام

اجسام تیز میتواند باعث صدمه دیدن ایزوگام شود پس زمان نصب کاشی سرامیک مواظب لبه های تیز کاشی و سرامیک باشید؛ تا به ایزوگام صدمه نزند و آب بندی که انجام داده اید صدمه نبیند.

بار اضافی روی ایزوگام هم میتواند موجب آسیب دیدن آن شود، زمان نصب بار اضافی و زیاد روی ایزوگام وارد نکنید.

 سیمانکاری کاشی کاری سرامیک کاری موزاییک کاری روی ایزوگام
نصب کاشی و سرامیک روی ایزوگام

کاشی کاری استخر روی ایزوگام

رایج تری روش برای عایق کاری استخر نصب ایزوگام است. اگر قصد این کار رادارید حتما روی آن را باید روی ایزوگام را کاشی کاری کنید، کاشی کردن استخر بعد از اجرای ایزوگام روی کارایی آن تاثیر مثبت دارد.

اگر قصد نصب ایزوگام در استخر را دارید، حتما یه نگاهی به مقاله عایق کاری استخر بیندازید، ایزوگام برای استخر زیاد مناسب نیست.

سیمانکاری روی ایزوگام دیوار

ایزوگام کردن دیوار ها مخصوصا در شهر های پربارش مثل رشت، گیلان، مازندران کافی نیست،  باز احتمال نفوذ آب به دیوار وجود د ارد.  همین امر باعث آسیب به دیوار ها میشود، البته برای اجرای یک عایق بدون ایراد روی دیوار ابتدا لازم است، که مطالبی در مورد چند و چون نصب ایزوگام روی دیوار بدانید بعد از اجرا استاندارد ایزوگام روی دیوار وارد مرحله دوم آن یعنی سیمانکاری شوید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا